İstanbul’da Üretildiklerine İnanamayacaksınız! Sadece 64 Adet Bulunuyor, Ziyarete Kapalı

İstanbul’un Bahçeköy semtinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bahçeköy Geyik Üretim İstasyonu, dünya üzerindeki en büyük geyik türlerinden biri olan kızıl geyiklerin koruma ve üreme merkezi olarak öne çıkıyor.

FAALİYET ALANI VE TARİHÇE

Belgrad Ormanı içinde 1959 yılından beri 104 hektarlık alanda faaliyet gösteren istasyon, kızıl geyiklerin İstanbul’daki yaşam alanını temsil ediyor.

GEYİKLERİN YAŞAM DÖNGÜSÜ VE SAYILARI

TRT’nin haberine göre foto kapanlar ve kamera sistemleriyle takip edilen geyikler, insanlarla etkileşimi minimum düzeyde tutularak doğal yaşamlarına devam ediyorlar. İstasyonda, erkekleri çatallı boynuzlu ve dişileri boynuzsuz olan kızıl geyikler, mayıs ve haziran aylarında yavruluyor. Şu anda istasyonda 32 dişi, 22 erkek ve 5 yavru olmak üzere toplam 64 geyik bulunuyor.

AMACI VE GÖREVLERİ

İstasyonun temel amacı, geyiklerin doğal yaşam ortamlarında üremelerini desteklemek ve popülasyonlarını artırmak olarak belirtiliyor.

ZİYARET VE GÜVENLİK

İstasyon, çevresi tel örgülerle çevrili olup, sürekli olarak personel tarafından denetleniyor. Halka kapalı olan istasyon sadece eğitim amaçlı öğrencilere açık. İstasyonda ayrıca bir ahşap geyik kapanı, yem deposu, sistem odası ve gözlem kulesi bulunuyor.

ÜREME VE NAKİL İŞLEMLERİ

Yaz ve kış aylarında geyiklerin üremelerine yardımcı olmak adına istasyonda yemleme yapılmakta. Üremelerin ardından geyikler, Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü’nün uygun gördüğü yerlere naklediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir