Hatay’da rezerv alan toplantısı: Dün on eve tebligat gönderildi

HATAY – Hatay’da rezerv alanı genişlemesi ve muamma hâlâ devam ediyor. Defne ilçesi Çekmece mahallesi Abdullah Cömert parkında rezerv alan tartışıldı.

Toplantıya Dem Parti Mersin Millet vekili Perihan Koca, Eski Hatay Baro Başkanı Cihat Açıkalın, Toplumsal Özgürlük Partisi İl Sözcüsü Hasan Özgün ve Çekmeceliler katıldı. Toplantıda rezerv alana dair son gelişmeler paylaşıldı, Çekmecelilerin soruları yanıtlandı.

‘BÜTÜNLÜK İÇİN SAĞLAM EVLER DE YIKILACAK’

Dün Çekmece mahallesinde on kişini evine bir hafta içinde binaları boşaltmaları için yazı gittiğini belirten Cihat Açıkalın, “Geçenlerde Sayın Vali mimariyi, bütünlüğü bozmamak adına az hasarlı, hasarsız tüm binaların yıkılacağını söyledi. Peki buradan sormak istiyorum 15 aydır neredeydiniz? Orta hasarlı yapılarla ilgili dört defa karar değişti. En son tadilat kararı alındı, vatandaş elindeki avucundaki müteahhitlere, yapı denetim firmalarına verdi şimdi evine geçip oturacak rezerv alanı oldu çık deniliyor” dedi.

Avukat Açıkalın burada sorunun rezerv yasanının kendisinin olduğunu, bu yasayla “mülkün kontrolü” devlete geçtiği için binanın yıkılmasında yasal olarak bir sorun olmadığını vurguladı. CHP’nin rezerv alan yasasının iptalini ‘mülkiyet gaspı’ diyerek Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğüne dikkat çeken Açıkalın şöyle konuştu: “Beş ay önce Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcısı az ve orta hasarlı binalara dokunulmayacağını, ‘Devlet neden sağlama dokunsun, neden kendimize külfet çıkaralım’ dedi. Bugün az ve orta hasarlı da yıkılıyor. Söz gitti yazı kaldı. Bundan sonraki süreç zorlu bir süreç olacak. Belki yıllarca sürecek ama biz buradayız ve hakkımızı sonuna kadar koruyacağız. İlk işimiz tebligatlara dava açmak olacak. Tüm davalar parsel bazlı açılacak, yürütmeyi durdurma olarak açacağız. Hafta içi başlıyoruz.”

‘O EVİ ALABİLMEK İÇİN ARABİSTAN’DA ÖMRÜMÜZ ÇÜRÜDÜ’

Halkın borçlanmadan yerinde dönüşüm istediğini vurgulayan Toplumsal Özgürlük Partisi İl Sözcüsü Hasan Özgün ise “Hataylıların yıllarca Arabistan çöllerinde ailesinden ayrı çalışarak, borçlanarak yaptığı evlere el konulmak isteniyor. Bu halkın Arabistan’da ömrü çürüdü o evi almak için. Bu yüzden mücadele edeceğiz” diye konuştu.
Dem Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca da rezerv yasasının bir sürgün politikası olduğunu, kendilerinin de bu mücadelenin yanında yöresinde, arkasında halk nerede isterse orada olacaklarını kaydetti. Koca, rezerv alan istemiyoruz sesini Meclis’te de dile getireceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir