Dolar Kış Uykusuna Yatmıştı: O Tarihte Yeniden Yükselişe Başlayacak

Türkiye’de yıllardır kesintisiz olarak yükselişte olan dolar kuru, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından uzun bir duraklama dönemine girdi.

3 aya yakın süredir 32 liralık bant aralığında hareketler sergileyen dolar kurunun yeniden ne zaman yükseleceği merak konusu olurken, birikimlerini dolar tarafında değerlendiren yatırımcılara yanıt Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan geldi.

TCMB, her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin haziran ayı raporunda, dolar kuruna ilişkin beklentilere yer verdi. 50’si finansal sektör, 18’i reel sektör olmak üzere toplam 68 katılımcının yanıtlarıyla derlenen raporda, yıl sonu görülmesi beklenen dolar kuru ortaya çıktı.

“6 AYDA 5 LİRA YÜKSELECEK”

Ekonomi piyasalarında söz sahibi 68 katılımcıya yöneltilen “Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir?” sorusuna verilen yanıtlar ile 31 Aralık 2024 tarihinde görülmesi beklenen dolar kuru 37,7463 TL olarak kayıtlara geçti.

Bu tahmin, 8 Temmuz itibarıyla görülen 32,63 TL’lik dolar/TL paritesinin yıl sonuna kadar 5,1 TL daha yükseleceği anlamına gelirken, Türkiye’ye yönelik yabancı sermaye girişlerinin artması yıl sonuna ilişkin beklentilerde de iyimserliğe yol açtı.

Geçtiğimiz aylarda TCMB tarafından yayımlanan raporlarda 2024 sonu itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru için 40 lira sınırı işaret edilirken, aylardır dövizde yaşanan yatay seyir nedeniyle piyasaların beklentisinde de aşağı yönlü değişiklikler görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir