Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ikinci astronotu Atasever’le görüştü: Sen son olmayacaksın

Türkiye’nin ikinci uzay yolcusu Tuva Cihangir Atasever ile canlı bağlantı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemiz insanlı uzay görevi noktasında seninle şimdi üçüncünün altyapısını hazırlayacak.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın ABD’nin New Mexico eyaletindeki Spaceport tesisinden gerçekleştireceği uzay seferi öncesi Atasever ile canlı bağlantı yaptı. Atasever, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Uzay görevimizin ve mikro yer çekim araştırmalarının devamı olan yörünge altı araştırma uçuşunun hazırlıkları nasıl gidiyor, her şey yolunda mı?” sorusuna karşılık, bu tarihi görevi yerine getirmek üzere New Mexico’da bulunmaktan büyük bir onur ve gurur duyduğunu belirtti.

ALPER GEZERAVCI’YI HATIRLATTI: DAHA AVANTAJLISIN

Uçuşa hazır halde olduklarını söyleyen Atasever, Alper Gezeravcı ile daha önce de hazırlık sürecinden geçtiğini hatırlatarak yoğun eğitimler aldığını, hazırlıkların son günü olduğunu ve yarın görevi gerçekleştireceklerini söyledi.

Atasever, gerçekleştirecekleri görevde bir taşıyıcı uçak vasıtasıyla 14 kilometrelik bir irtifaya ulaşacaklarını, olumlu koşullar gerçekleşmesinin ardından taşıyıcının uzay aracından serbest kalacağını ve hibrit motorun ateşlenmesiyle 1 dakika içinde 90 kilometrelik irtifaya ulaşacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Alper Gezeravcı’nın bazı dezavantajları olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Ama sen şimdi önünde Alper abin gibi avantajın var. Bu avantajı gayet iyi kullanmak suretiyle inanıyorum ki çok daha avantajlı bir uçuşu gerçekleştireceksin. Şu ana kadar da zaten onunla beraber belli hazırlıkları gerçekleştirdiniz. Ayrıca bu görevle genç nesillerin bilime olan ilgisini arttıracak ve Türkiye’nin uzay araştırmalarına özellikle çok büyük bir zemin hazırlayacaksınız. Bu görevle birlikte çocuklarımızın ve gençlerimizin uzayda olan merakını giderecek adımları atacaksın.

“İKİNCİSİN AMA SON OLMAYACAKSIN”

Sen ikinci astronotumuz olacaksın ama son olmayacaksın. Ülkemiz insanlı uzay görevi noktasında seninle şimdi üçüncünün altyapısını hazırlayacak. Ben buna inanıyorum, gençsin, dinamiksin, önünde Alper abin gibi bir kılavuzun da rehberin de var. Ben şimdiden yolun açık olsun diyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Atasever de “Görevimi tamamlayıp, başarılı bir şekilde ilgili deneylerimizi gerçekleştirip ülkemize döneceğim anı sabırsızlıkla bekliyorum.” diye konuştu.

AZERBAYCAN BAYRAĞI VURGUSU

Erdoğan’ın “Bir tarafta Türkiye bayrağı, öbür tarafta annen Azeri olması hasebiyle Azerbaycan bayrağı ve her iki gardaşın da temsilini gerçekleştirmiş olacaksın.” ifadelerini kullanması üzerine Atasever, “Nasıl yeryüzünde de iki bayrağımız, Türkiye Cumhuriyetimizin bayrağı ve Azerbaycan’ın bayrağı omuz omuza, yan yanaysa benim uzay yolculuğumda da göğsümün üzerinde yine yer alacaklar.” dedi.

“İki devlet, tek millet” şuuruyla bu yolculuğun gerçekleştirileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atasever’e başarılar diledi. Atasever de görevi başarıyla tamamlayıp Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşmayı sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir