Analist: Meme Coinleri Sinyali Verdi, Yatırımcılar Bunu Düşünmeli!

Piyasada son dönemlerde özellikle bazı meme coinleri performanslarıyla göz kamaştırdı. DeFi analisti Stacy Muur’a göre meme coinlerinin popopülaritesindeki bu artış piyasa için olumsuz bir işaret. Çünkü Muur, bunun mevcut kripto boğa koşusunun sonuna işaret edebileceğini düşünüyor. Messari’nin meme coinleri yatırım araştırmasının ardından Muur, yatırımcıların karlarını güvence altına almayı düşünmeleri gerektiğini düşünüyor.

Stacy Muur: Meme coinleri yatırımcılara önemli bir sinyal gönderiyor!

Messari’nin analizi, kripto piyasalarında tipik olarak kripto altyapı projelerine yapılan büyük yatırımlarla başlayan bir model ortaya koyuyor. Buradan hareketle Stacy Muur, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu çok mantıklı: Kripto boğa piyasaları likidite, risk-ödül profilleri ve teknolojik atılımlar gibi faktörler nedeniyle genellikle BTC veya akıllı sözleşme platformlarıyla başlar. Bu varlıklar “kriptonun ölmediği” sinyalini vererek spekülasyonları ve gelişmeyi cezbediyor.

Yatırım eğilimi daha sonra, potansiyel hızlı kazançlarıyla bilinen meme coinleri gibi daha değişken varlıklara doğru kayıyor. Ancak Muur, meme coinlerin genellikle ilk düşen varlıklar olduğu söylüyor. Ayrıca, kripto spektrumunda spekülatif bir dalganın sonunu işaret ettiği konusunda uyarıyor.

Meme Coin Döngüsünün Kripto Altyapı Projeleri ile Karşılaştırılması. Kaynak: Messari

Analist: Meme coinleri bir eşiğin ötesine düştüğünde durun!

Şu anda Muur, meme coin faaliyetlerindeki düşüşün, bu varlıkların yaratılmasını ve ticaretini destekleyen pump.fun gibi platformlardaki işlem hacminin azaldığına işaret ettiğini belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Araştırmalarında Messari, bu modele dayalı olarak aşağıdaki yatırım çerçevesini öneriyor: Klasik DeFi/kripto oyunları yükselmeye başladığında meme coin satın alın. Ardından, tüm portföyü nakde çevirin ve meme coinleri bir eşiğin ötesine düştüğünde alım satımı dondurun.

Analistin tezine karşı çıkanlar da var, ancak…

Muur’un tezi takipçileri arasında tartışmalara yol açtı. X başlığındaki bazı eleştirmenler, mevcut döngünün geçmişten farklı olduğunu savunuyor. Bu doğrultuda bir X kullanıcısı, “Tüm bu tezin çerçevesi yanlış. Geçmişten farklı olarak bu döngüyü ilk pompalayan meme coinleri oldu. Şimdi faiz indirimleri ile daha yüksek bir likidite döngüsüne giriyoruz. Zirveye yakın bir yerde değiliz,” diyor. Diğer analistler de aynı kuşkuyu paylaşıyor. Ancak bu ay içinde, bir analist piyasadaki üç tepe sinyaline işaret etti:

  • Ünlülerin meme coinleri onaylaması.
  • Yeni meme coinlerdeki artış.
  • Sosyal medyada PnL ekran görüntüleri seli akıyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Caitlyn Jenner, Iggy Azalea ve Andrew Tate gibi isimlerin tokenlarını piyasaya sürmesiyle meme coinlere ünlü katılımı artıyor. Bu durum, 2017 ve 2021’deki geçmiş piyasa zirvelerini yansıtıyor. Buna ek olarak, yalnızca Nisan ayında bir milyondan fazla yeni meme coininin yaratılması, aşırı piyasa spekülasyonuna işaret ediyor. Bu durum, PnL ekran görüntülerinin yaygın paylaşımıyla birleştiğinde, piyasanın bir dönüm noktasına yaklaşıyor olabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir